Laser alebo IPL?

Aký je rozdiel medzi epiláciou s laserom a epiláciou s IPL?

Nazačiatku je dôležité vedieť, akým prístrojom vám bude vykonaná epilácia a ako rozoznať ten efektívny od nevyhovujúceho. Epilácia intenzívnym pulzným svetlom (IPL) má iba krátkodobý účinok a ak chceme dosiahnuť trvalý výsledok, malo by byť ošetrenie vykonané laserom.

Oba spôsoby ošetrenia sú založené na zahriatí vlasovej cibuľky na teplotu, ktorá zabezpečí trvalé odstránenie. Vlasové cibuľky sa ohrejú vďaka pohlcovaniu svetla týchto prístrojov, zvýši sa ich teplota, až sa trvale poškodia. Čiže pri dostatočnom zahriatí cibuľky nastane jej trvalé odstránenie. Ak je však teplota cibuľky pri zahriatí iba trošku nižšia než je požadovaná teplota, trvalé odstránenie nenastane a efekt epilácie trvá iba niekoľko týždňov. Cibuľka je akoby „omráčená“ a po niekoľkých týždňoch sa zregeneruje a vlas z cibuľky začína znovu rásť.

Záblesk intenzívneho pulzného svetla (IPL) obsahuje spektrum farieb svetla. Pomer a intenzita jednotlivých farieb v záblesku IPL bývajú rozdielne. Pri IPL epilácii iba malá časť tohto spektra farieb zohrieva cibuľky chlpov, čiže zohriatie cibuliek nie je dostatočné a efekt je iba krátkodobý.

So schopnosťou prístrojov vysielať svetlo potrebnej farby a intenzity samozrejme súvisí aj ich cena. Cena bežne používaných IPL prístrojov sa pohybuje medzi 2000 EUR až 5000 EUR, ceny kvalitných laserov sa pohybujú od 30 000 EUR do 80 000 EUR. Trvalosť epilácie prístrojom je samozrejme primeraná jeho cene. V súčasnosti sa dajú kúpiť aj IPL na domáce použitie. Slabé výkonové parametre by mali eliminovať riziko popálenia pokožky, ale to tiež znamená:

nedostatočná energia + nedostatočná teplota = žiadny trvalý efekt.

Laserový lúč obsahuje iba jednu farbu, vybranú tak, aby sa čo najviac chránila pokožka a maximalizoval sa efekt na cibuľky. Laserový lúč maximálne pohlcuje farbivo v cibuľke a pri pohltení sa premení na tepelnú energiu, dostatočnú na jej úplné zničenie. Cibuľka najlepšie absorbuje svetlo s vlnovou dĺžkou okolo 755 nm. Výsledok potom závisí od kvality vykonania zákroku, hlavne od použitia dostatočnej energie laserového lúča a od dôsledného pokrytia ošetrovanej plochy. Uspokojivý efekt prinesie iba epilácia vykonávaná skúseným personálom s dostatočne výkonným laserovým prístrojom. V súčasnosti sa dajú kúpiť IPL na domáce použitie. Slabé výkonové parametre by mali eliminovať riziko popálenia pokožky, ale to tiež znamená:

nedostatočná energia + nedostatočná teplota = žiadny trvalý efekt.
Author avatar
admin
https://amastu.sk

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *